středa 6. června 2012

Bůh ochraňuj Rottena! A jaké to bude, až se zastaví svět? Dvě knihy, které si v červnu určitě přečtu

Kdo ví, jakou přezdívku by John Lydon dostal, kdyby neměl zkažené zuby. Zkouším si to představit. Svět by přišel o Johnnyho Rottena. A možná i o Sex Pistols. Bůh by nemusel ochraňovat královnu a její "fašistickej" režim, generace punkerů (v letech 1988-91 jsem se k nim, coby černá ovce soběslavského gymnázia, hrdě hlásil) by přišly o svoje "nóó fjúče fó yú..." a jezdily by tak maximálně s Biafrou na prázdniny do Kambodže.

Ale John Lydon se o svoje zuby staral natolik špatně, že se z něj nakonec Honza Zkaženej stal. O jeho životě toho bylo jistě řečeno, napsáno, natočeno dost, ale proč si ikonu punk scény nepřipomenout znovu? Tohle si asi řekli u Maťů, když chystali k vydání knihu Rotten / Nechcem tu žádný Iry, žádný černý a žádný psy, autobiografii Johna Lydona alias Johhnyho Rottena a můj první velký červnový tip.

John Lydon: Rotten / Nechcem tu žádný Iry, žádný černý a žádný psy

(oficiální text nakladatele) Autobiografie Johnnyho Rottena (vlastním jménem John Lydon) popisuje, jak se z původně nesmělého až zakřinutého kluka vyrůstajícího v chudém prostředí londýnské pracující třídy stala v hudebním světě respektovaná osobnost a ikona britské punkové scény 70. let. Sex Pistols, ve kterých zpíval, vydali jedinou řadovou desku, ale i tak se řadí mezi nejkontroverznější a nejvlivnější kapely rockové historie. A nutno podotknout, že Johnny Rotten na tom měl (především svými buřičskými texty) opravdu lví podíl. 

Kromě vzpomínek samotného aktéra obsahuje kniha řadu postřehů nejrůznějších lidí, kteří měli se Sex Pistols co dočinění, za všechny jmenujme alespoň hudebníky Billyho Idola nebo filmaře Juliena Templa. Mnohými komentáři přispěli i ostatní žijící členové kapely, ovšem až na baskytaristu Glena Matlocka, který Rottenovi prostě nepadl do oka. Nemalý prostor je věnován i manažerovi Sex Pistols, Malcolmovi McLarenovi, kterému Rotten rovněž nemůže přijít na jméno. Situace dokonce dospěla tak daleko, že se s ním Johnny Rotten dlouhá léta (úspěšně) soudil. 

Text knihy je doplněn množstvím fotografií, z nichž některé nebyly do vydání knihy nikdy předtím publikovány. Nemálo příznivců punku jistě překvapí, že Johnny Rotten ve své biografii nevystupuje jen jako rebel a ortodoxní punkáč, ale i jako upřímný, citlivý a vnímavý člověk, který se nestydí říct, co si myslí. Škoda, že takových lidí není na světě víc.

Knihu vydává nakladatelství Maťa 14. června 2012, stát bude 398 Kč

Jaké to bude, až se zastaví svět? To prozradí Věk zázraků

Kdybychom žili na Merkuru, asi by nám nepřišlo divné, že jeden den trvá 56 pozemských. Na Merkuru naštěstí nežijeme (oč delší by tam byly dny, o to rychleji by ubíhaly roky - merkurský rok má jen málo přes 80 pozemských dní), Karen Thompson-Walkerová má tedy možnost fascinovat nás svým pohledem na svět, ve kterém se rotace Země zpomaluje a civilizace, kterou jsme dosud znali, se začne měnit k nepoznání. Tedy svým. Na svět, který umírá, se dívá očima jedenáctileté dívenky...

Osobně se na tuhle knížku těším. Za české vydání dík, určitě to bylo drahé.

Karen Thompson-Walkerová: Věk zázraků

(oficiální text nakladatele) Téma románu je pozoruhodně aktuální ve světle událostí, které se odehrály v Japonsku. Nyní víme, že mohutné zemětřesení, jež zemí otřáslo 11. března 2011, posunulo planetu o několik palců z její osy, čímž se pozemský den o zlomek sekundy zkrátil.

V románu Věk zázraků, vyprávěném hlasem jedenáctileté kalifornské dívky Julie, otřese planetou zemětřesení, které však způsobí opačný efekt. Rotace Země se zpomaluje a dny se dlouží, zprvu o šest minut, pak o dvanáct, potom o čtyřiadvacet.

Když se tento jev – známý jako „zpomalování“ – ustálí, dny se prodlužují na osmačtyřicet hodin, gravitace slábne, ptáci přestávají létat a astronauti se ocitají bez pomoci daleko od Země.



Věk zázraků vychází 21. června 2012  v nakladatelství Jota.


Žádné komentáře:

Okomentovat