neděle 13. května 2012

Návštěva bandy rváčů. Román jako powerpointová prezentace.

Jennifer Eganová napsala skvělý román. Návštěva bandy rváčů se jmenuje. V loňském roce za něj dostala jedno z nejcennějších ocenění, jaké může spisovatel vůbec dostat - Pulitzerovu cenu. Chystám pro vás recenzi a už dopředu říkám: Návštěva bandy rváčů je pro mě jednou z nejlepších knížek, kterou jsem letos zatím četl.

V tomto krátkém článku vám ale chci představit novinku nakladatelství Odeon z jiného úhlu pohledu. Román Jennifer Eganové má hodně netradiční formu. Část, kterou vypráví dcera hlavní hrdinky Sashy, má podobu powerpointové prezentace, tedy podobu výrazového prostředku marketérů, manažerů a dalších prodavačů deště. Snad to počítám správně - 70 stránek v románu Jennifer Eganové je vytvořeno v Power Pointu. Skoro pětina celé knížky.

Určitě vás zajímá, jak autorka Power Point využila. Mám pro vás několik náhledů. Jen upozorňuji - jednotlivé náhledy nejdou po sobě, jde o náhodný výběr.


Jennifer Eganová: Návštěva bandy rváčů

„Čas je rváč,“ říká jedna z mnoha postav, jejichž propletenec vztahů a osudů sledujeme od 70. let 20. století až do roku 2020. Bývalý punkrocker Bennie Salazar to v hudební branži dotáhne až na majitele úspěšného hudebního labelu, ale v osobním životě to není žádná sláva. Krize hudebního průmyslu jde v jeho případě ruku v ruce s krizí středního věku a Bennie sahá po alternativních řešeních – sype si do kávy šupinky zlata k posílení potence. Jeho asistentka a pravá ruka Sasha zase celý život bojuje se svou kleptomanií a traumaty z nešťastného dětství. Spisovatelka suverénně přeskakuje mezi žánry i vypravěči, střídá časové roviny: spolu s Benniem, Sashou a dalšími z celé mozaiky postav pendlujeme mezi New Yorkem, Neapolí a dalekou Keňou. Jedním z vrcholů autorčina literárního mistrovství je ta část díla, kterou Sashina dvanáctiletá dcera odvypráví jako powerpointovou prezentaci. Jennifer Eganová dokazuje, že v životě i v literatuře je možné všechno.

Vydal Odeon v květnu 2012. 
Žádné komentáře:

Okomentovat